Historia firmy


HAR-MET rok 1988

HAR-MET rok 1988

  Zakład Wyrobów Metalowych HAR-MET swoją działalność rozpoczął w 1988 roku. Założycielem firmy działającej na rynku obróbki skrawaniem jest Stanisław Haratek.  Z początku działalność bazuje na produkcji śrub i elementów złącznych, jak również usługach przy regeneracji pomp, siłowników czy dorabianiu części na zamówienie. Coraz większe zainteresowanie na oferowane przez Nas produkty i wymusił zakup kolejnych maszyn, a co za tym idzie pojawienia się pierwszych pracowników. 

Z biegiem czasu firma zwiększa zakres oferowanych usług. W latach 90-tych wybudowana zostaje również hala produkcyjna co pozwala na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa, zakup nowych maszyn oraz inwestycje w nowe technologie. Już cztery lata później hala zostaje rozbudowana.

tokarka

Początek lat 90 to również kolejne inwestycje w nowe wówczas technologie i zakup pierwszej walcarki do gwintów UPW 12,5. Już niecały rok później zostaje zakupiona następna walcarka do gwintów UPW 25, co pozwoliło nam na szybkie wykonywanie gwintów metodą walcowania  – wygniatania (gwinty znacznie wytrzymalsze od tradycyjnie nacinanych). Aktualnie posiadamy cztery walcarki do gwintów.

Pierwsi pracownicy HAR-MET

Pierwsi pracownicy HAR-MET

Zapotrzebowanie na produkcję seryjną i wielkoseryjną zostaje zaspokojone poprzez zakup pierwszego automatu tokarskiego (rok 1994) , aktualnie jest w firmie dział automatów tokarskich obejmujący 17 precyzyjnych obrabiarek skrawających z napędzanymi narzędziami. 

Rozbudowa, rok 1994

Rozbudowa, rok 1994

 

 

Z biegiem czasu i rozwojem inwestowaliśmy w obrabiarki skrawające, głównie tokarki konwencjonalne ( koniec lat 90) oraz frezarki narzędziowe. Byliśmy jedną z pierwszych firm posiadającą w swoim parku maszynowym piłę taśmową marki BOMAR.
Podejmując się produkcji coraz bardziej skomplikowanych detali, z coraz większą precyzją zdecydowaliśmy się na zakup pierwszej szlifierki do wałków ( kłowej).  Rozwój tej  gałęzi (szlifierni) w Naszej firmie nastąpił bardzo szybko, i tak aktualnie posiadamy zarówno szlifierki kłowe, bezkłowe jak i do płaszczyzn oraz precyzyjne szlifierki do ostrzenia narzędzi.
Początek XXI wieku przyniósł kolejne inwestycje. Dział obróbki skrawanie został zmodernizowany i zaopatrzony w nowoczesne obrabiarki sterowane numerycznie (CNC), a na sprawne koordynowanie zamówień klientów pozwala nam wdrożony w 2015 roku system zarządzania produkcją.